Dlaczego chcemy pracować? Zarabiać pieniądze, czy nie po co? Czy wysokość pensji jest ważna? A potem jak zarządzać pieniędzmi, żeby starczyło na wszystko i by zostało?
W społeczeństwie nie ma kultury radzenia sobie z pieniędzmi. Szkoła tego nie uczy. I nie każdy rodzic tłumaczy swoim dzieciom, jak radzić sobie z finansami, bo często one same nie wiedzą, jak znaleźć z nimi wspólny język.
Dlatego Work.ua porusza ten temat: aby pieniądze pojawiły się w twoim życiu, musisz wypracować właściwy stosunek do nich i przestrzegać pewnych zasad ich przyciągania, które o tym mówią.
Nie zadłużaj się

W życiu jest wiele pokus. Za każdym razem zastanów się siedem razy, czy wziąć kolejną pożyczkę. Prawidłowa odpowiedź to „Nie bierz!” Nie kupuj tego, na co cię nie stać. Aby to zrobić, musisz rozwinąć pewne umiejętności kontroli i powściągliwości. Kiedy zapanujesz nad swoimi finansami osobistymi, otrzymasz bardzo fajny bonus – rób drogie zakupy bez kredytów. Na ich własny koszt. Niezła zachęta, prawda?
Oszczędzać pieniądze

„Oszczędzanie pieniędzy to kompromis. Odejmujesz trochę od dzisiejszego, aby poprawić swoje jutro ”- Bodo Schaefer.
Musisz nauczyć się „płacić sobie”. Oznacza to, że pewna część miesięcznego dochodu pieniężnego powinna zostać ustalona w osobistych „funduszach stabilizacyjnych” lub za pomocą przydatnych nawyków:
1. Osobisty fundusz emerytalny. Lokata długoterminowa z kapitalizacją odsetek. Tutaj przeznaczamy 5-7% miesięcznego dochodu. W przyszłości będziesz bardzo wdzięczny sobie, 20 lat temu, który podjął decyzję o odłożeniu na wygodną starość.
2. Fundusz ubezpieczeń osobowych. To jest twój fundusz na pokrycie różnych nieprzewidzianych okoliczności. Przeznaczamy na to 10-15% miesięcznego dochodu.
3. Nawyk „wielkości portfela” lub „świnki skarbonki”. Zasada użytkowania jest następująca:
za każdym razem, gdy trzeba komuś zapłacić, 10% pieniędzy jest odejmowane od kwoty wymaganej do zapłaty;
odłóż je na bok w swojej „torebce wielkości”.
Na przykład musisz zapłacić 400 konwencjonalnych jednostek pieniędzy. Oznacza to, że w głównym portfelu powinno być 440, z których najpierw bierzesz 40 i przenosisz je do swojego „portfela wielkości” ze słowami: „Jestem bogaty! Jestem silny! Mogę!”. Niezwykle ważne jest wspieranie i chwalenie siebie. Powinniśmy lubić nawyki.
Ale co, jeśli jest tylko 400 konwencjonalnych jednostek pieniądza? Albo odłóż 40 i dokonaj zakupu za 360, jeśli to możliwe, albo nie kupuj.
Stwórz dodatkowe źródła dochodu

Kolejną bardzo ważną zasadą pieniądza jest tworzenie aktywów. Aktywa w tym rozumieniu są źródłem stałego dochodu pasywnego. Im więcej masz takich źródeł, tym większy przepływ gotówki będą generować.
Najczęstsze opcje aktywów to:
Zbiory.
Obligacje.
Nieruchomość.
Patenty, prawa autorskie, własność intelektualna.
Strony internetowe i blogi. Niekoniecznie popularne.
Promowana publiczność w sieciach społecznościowych.
Policz swoje pieniądze

Pieniądze uwielbiają liczyć. Musisz nauczyć się liczyć wszystkie swoje dochody i wydatki osobiste lub rodzinne. Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad swoimi finansami i stworzyć warunki do stałego wzrostu bogactwa, musisz to zrobić.
Płace (i ogólnie dochody) są trudniejsze do opanowania niż nasze wydatki. Codziennie księguj dochody i wydatki. Analizuj i optymalizuj pozycje wydatków. Możesz prowadzić tego rodzaju księgowość w programie Excel. Istnieje jednak wiele programów i aplikacji mobilnych, które automatyzują ten proces. Najważniejsze jest to, że po optymalizacji powinieneś zacząć tworzyć budżet i się go trzymać.
Główną i jedyną zasadą jest mądre wydawanie pieniędzy. Nie ulegaj podstępnym pokusom kupowania rzeczy bezużytecznych, walcz z lenistwem i nie przegap wspaniałych okazji. Dzięki takiemu podejściu nie musisz grzebać w kieszeniach kurtki zimowej, licząc na 50 hrywien. Chociaż zawsze jest fajnie!
Usuń negatywne nastawienie finansowe

Wiele niewłaściwych negatywnych postaw na temat pieniędzy i nawyków, które program walki z ubóstwem może utkwić w twojej głowie. Mogą być spowodowane wychowaniem, cechami charakteru, negatywnymi doświadczeniami osobistymi.
Twoim celem jest świadome zastępowanie ich pozytywnymi, pozytywnymi. To proste – żeby pieniądze Cię pokochały, musisz je pokochać. To też jest zasada pieniędzy!