Wiadomo, że aktywność fizyczna jest korzystna dla organizmu człowieka. Sport z artretyzmem jest konieczny. Należy jednak unikać wszelkich obciążeń energetycznych. Ponadto, jeśli zajęcia sprawiają ból, należy z nich zrezygnować. Najbardziej odpowiednie sporty dla artrozy to:

spokojne chodzenie;
rower;
narty;
pływanie.
Chodzenie spokojnym tempem na krótkie dystanse ma pozytywny wpływ. Podczas spacerów wzmacniane są mięśnie i rozwijane są stawy. Chodzenie jest przydatne, ponieważ w procesie nie ma dodatkowego obciążenia, praca wszystkich głównych układów organizmu (oddechowego, sercowo-naczyniowego, metabolizmu) jest znormalizowana.

Pacjenci muszą pamiętać o podstawowych zasadach:

aby uzyskać wynik, musisz codziennie chodzić;
buty powinny być tak wygodne, jak to możliwe, wkładka stanowi podparcie podbicia, zamknięty obcas.
możesz stopniowo wydłużać czas spaceru, ale tylko za zgodą lekarza;
jeśli jest ból, musisz zrobić sobie przerwę.
Jeśli choroba zwyrodnieniowa stawów nie jest zbyt zaawansowana, możesz zdecydować się na rower treningowy lub rower. Jest to cykl, który zapewnia ruchy o jednakowej amplitudzie niezbędne dla pacjenta. Taka jazda nie uszkadza tkanki chrzęstnej i sprzyja ruchomości stawów oraz normalizacji krążenia krwi w kończynach dolnych. Jadąc na zwykłym rowerze, trzeba starannie wybierać drogę. Nie jeździć po terenie pagórkowatym lub wiejskim. Może to prowadzić do mikrourazów stawów, przez co stan pacjenta się pogorszy.

Pływanie z artrozą stawu to najlepszy sport. Służy do zapobiegania i leczenia wszelkich chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Możesz pływać nawet z najcięższymi formami patologii. Podczas pływania mięśnie rozluźniają się, a ból w dotkniętych stawach ustępuje. Nie obciąża układu mięśniowo-szkieletowego, jednocześnie wzmacniane są mięśnie i więzadła.

Czy można biegać z chorobami stawów? Lekki jogging można wykonywać tylko wtedy, gdy choroba jest w początkowej fazie. Bieganie z artrozą stawów kolanowych II stopnia jest zabronione w jakiejkolwiek formie. Faktem jest, że podczas biegu obciążenie stawów wzrasta 5-krotnie. Tak więc przy wadze 80 kg podczas biegu uszkodzona tkanka otrzyma nacisk 400 kg. Prowadzi to do jeszcze większego zniszczenia tkanki chrzęstnej.

Ostatnio dużą popularnością cieszy się fitness, aerobik. Ale przy artrozie stawów takie ćwiczenia są przeciwwskazane. Zakazane są następujące sporty:

piłka nożna;
tenis;
Hokej;
Siatkówka;
rugby.
Ciekawą metodą fizjoterapii jest nordic walking. Nordic walking z artrozą wzmacnia kręgosłup, zmniejszają się nieprzyjemne objawy tej patologii. Zajęcia nie mają przeciwwskazań. Możesz chodzić w każdym wieku, nawet przy wysoko rozwiniętej artrozie stawów.